کاهش تقاضای فلز سرخ با تعرفه‌های جدید ترامپ

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی نزولی داشت.;

کاهش تقاضای فلز سرخ با تعرفه‌های جدید ترامپ
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس نوشت: قیمت فلز بنیادین مس از قیمت 5949 دلار به ازاء هر تن در تاریخ 29 ماه جولای سال 2019 میلادی، به قیمت 5767 دلار به ازاء هر تن در تاریخ 2 ماه اگوست سال میلادی جاری، معامله شد و کاهشی معادل با 3 درصد را طی هفته قبل تجربه کرد.
  الف- تحلیل بنیادی:
  در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

  عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.
  در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش خبرگزاری Reuters، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که 10 درصد تعرفه بیشتر بر 300 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین اعمال خواهد کرد و می‌تواند این تعرفه‌ها را در صورتی که رئیس جمهور چین سریعا برای توافق اقدام نکند، افزایش دهد. همین مسئله که تنش‌های سیاسی بین دو کشور چین و آمریکا شدت یافته است موجب شد تا تقاضای فیزیکی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین المللی به خرید فلزات بنیادین مانند مس در بازارهای جهانی، کاهش یابد و به دنبال آن قیمت این فلزات در هفته گذشته روندی نزولی داشته باشد.

  ب- تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی نزولی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی صعودی خواهد بود.
  در این صورت فلز اگر مس روندی صعودی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود یعنی 5900 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح مقاومتی  6100 دلار به ازاء هر متریک تن افزایش یابد، وجود دارد. در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد روندی کاهشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت تاریخی و مهم خود که 5700 دلار به ازاء هر متریک تن است، احتمالاً تا حمایت قیمتی 5400 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افت خواهد یافت.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر مواردیادشده، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاست های فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
     آخرین اخبار