هیجان در بازار طلا همچنان ادامه دارد

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی صعودی داشت.;

هیجان در بازار طلا همچنان ادامه دارد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین 1261.250 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 24 ماه دسامبر سال 2018 میلادی، به میانگین قیمت 1278.125 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 28 ماه دسامبر سال میلادی جاری، رسید.

  در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.
  در هفته معاملاتی قبل به گزارش خبرگزاری Reuters، انتشار افزایش ذخایر صندوق SPDR طلا که بزرگترین ETF بزرگ طلا در دنیا محسوب می‌شود  به بیشترین میزان از ماه آگوست سال 2018 میلادی و رشد 6 درصدی نسبت به ماه اکتبر همین سال، موجب شد تا تقاضای هیجانی خرید طلا توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در بازارهای جهانی افزایش یابد و در نتیجه این موضوع قیمت این فلز ارزشمند در بازارهای جهانی با افزایش همراه گشت.

  در همین حال در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco، تعطیلی بخشی از دولت آمریکا، افت شاخص های بورس آمریکا و پیش‌بینی‌های ضعیف از اقتصاد جهانی موجب بروز ترس در بین سرمایه‌گذاران بین‌المللی شد و به دنبال آن ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده جهان مانند یورو در هفته قبل در بازارهای جهانی با کاهش همراه گشتو با افزایش اقبال خرید طلا به عنوان کالایی مطئن برای سرمایه‌گذاری در شرایط بی ثباتی اقتصادی، توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در بازارهای جهانی در هفته معاملاتی گذشته ، قیمت این فلز گرانقیمت اندکی روندی نزولی یافت.

  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه فوریه سال 2018 میلادی با 4.8 درصد رشد قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1284.70 دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.
  در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده برای سال آینده میلادی، تعداد 1640 نفر در نظرسنجی‌ها شرکت کردند که از بین این افراد تعدا 1640 نفر یعنی 34 درصد پیش بینی نمودند که قیمت فلز گرانقیمت طلا در سال آتی میلادی به بالای 1500 دلار به ازاء هر اونس خواهد رسید، در حالیکه 18 درصد یا 868 نفر پیش‌بینی کردند که قیمت طلا به زیر 1100 دلار به ازاء هر اونس می رسد و حدود 329 نفر این برآورد را داشتند که طلا در سطح قیمتهای فعلی باقی خواهد ماند.
  این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانک های مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته طلا روندی صعودی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد.
  در این صورت اگر روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود که 1280 دلار به ازاء هر اونس است، با احتمال زیادی تا مقاومت قیمتی 1300 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت. در غیر اینصورت چنانچه طلا بخواهد طلا تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت قیمتی مهم خود که 1230 دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا حمایت تاریخی 1200دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.
  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواه های موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

  همچنین نمودار قیمتی طلا در چند سال اخیر به صورت زیر است:

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات