دلیل افزایش تقاضای هیجانی خرید طلا چیست؟

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، شاخص بیشتر بورس های اروپایی و آسیایی در هفته گذشته به دلیل پیش بینی شرکت اپل مبنی بر کاهش سطح درآمد خود روند نزولی داشت. از سوی دیگر اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طورکلی روندی در ابتدا صعودی و سپس نزولی داشت.;

دلیل افزایش تقاضای هیجانی خرید طلا چیست؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس نوشت: قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین 1285.125 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 2 ماه ژانویه سال 2019 میلادی، به میانگین قیمت 1285.050 دلار به ازای هر اونس در تاریخ 4 ماه ژانویه سال میلادی جاری، رسید.
  در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.
  در هفته معاملاتی قبل به گزارش خبرگزاری رویترز، شاخص بیشتر بورس های اروپایی و آسیایی در هفته گذشته به دلیل پیش بینی شرکت اپل مبنی بر کاهش سطح درآمد خود روند نزولی داشت و این پیش بینی نگرانی سرمایه‌گذاران برای روند کند رشد اقتصاد جهانی را در بر داشت. این عامل نیز موجب شد تا تقاضای هیجانی خرید طلا توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در بازارهای جهانی افزایش یابد و در نتیجه این موضوع قیمت این فلز ارزشمند در بازارهای جهانی با افزایش همراه گشت.
  در همین حال در پایان هفته گذشته به گزارش سایت Kitco، انتشار داده های خوب از اشتغال آمریکا مبنی بر اینکه تنها در ماه گذشته - دسامبر سال 2018 میلادی- تعداد 312هزار شغل غیرکشاورزی در این کشور ایجاد شده که از میزان پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی بیشتر بوده است، موجب شد تا ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده جهان مانند یورو در پایان هفته قبل در بازارهای جهانی افزایش یابد و با رشد تقاضای خرید طلا به عنوان کالایی مطئن و کم ریسک برای سرمایه‌گذاری، توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در بازارهای جهانی در انتهای هفته معاملاتی گذشته، قیمت این فلز گرانقیمت اندکی روندی نزولی یافت.

  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه فوریه سال 2018 میلادی با 0.69 درصد افت قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1285.90 دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.
  در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای 20 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد 11 نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، 6 نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و 3 نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.
  این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته طلا روندی در ابتدا صعودی و سپس نزولی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد.
  در این صورت اگر روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود که 1285 دلار به ازاء هر اونس می باشد، با احتمال زیادی تا مقاومت قیمتی 1300 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت. در غیر اینصورت چنانچه طلا بخواهد طلا تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت قیمتی مهم خود که 1250 دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا حمایت تاریخی 1200دلار به ازای هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.
  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر