پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه احداث بویلر بازیافت حرارت فولاد مبارکه

عصر معدن- پروژه احداث بویلر بازیافت حرارت (HRSG) که به منظور صرفه جویی در مصرف گاز در کنار نیروگاه گازی فولاد مبارکه در دست اجراست، با پایان یافتن عملیات نصب تجهیزات و پیشرفت ۹۰ درصدی، آماده فاز راه اندازی کامل شد.;

پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه احداث بویلر بازیافت حرارت فولاد مبارکه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» مدیر اجرایی پروژه های انرژی و سیالات فولاد مبارکه با بیان یین مطلب گفت: استفاده از نیروگاه گازی در ابعاد بزرگ زمانی مورد توجه و دارای توجیه اقتصادی است که بتوان از حرارت گرمای خروجی آن که حدود 550 درجه است، استفاده کرد. این روش به شکل‌های مختلف ازجمله سیکل ترکیبی یا سیستم های بازیافت حرارت برای تولید بخار آب یا (HRSG) در تمامی دنیا و همچنین در کشور ایران استفاده شده است.

  علیرضا استکی به کارگیری نیروگاه گازی مذکور در شرکت فولاد مبارکه را فرصتی مهم به منظور بازیافت حرارت دانست و ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی، استفاده از سیستم HRSG جهت تامین بخار سوپرهیت، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی محیط زیست را نیز در پی خواهد داشت. ضمن اینکه این پروژه امکان دریافت تسهیلات پیمان کیوتو به دلیل کاهش تولید گاز CO2 با توجه به عقد قرارداد با شرکت نوسازی صنایع ایران را نیز مهیا کرده است.

  وی درخصوص مزیت های اقتصادی این پروژه گفت: محاسبات نشان می دهد برای تولید هر تن بخار سوپرهیت حدود 82 نرمال مترمکعب بر ساعت گاز مصرف می‌شود؛ بنابراین با راه اندازی این پروژه به طور میانگین در هر سال حدود 90 میلیون نرمال مترمکعب گاز و حدود 170 میلیارد ریال صرفه جویی خواهد شد.

  مدیر اجرایی پروژه‌های انرژی و سیالات با تأکید بر اینکه در ساخت این بویلر از حداکثر توان شرکتهای داخلی به عنوان سازندگان تجهیزات اصلی بویلر و همچنین تجهیزات جانبی شامل کابل، تابلو برق و... استفاده شده، درخصوص مشخصات فنی این پروژه گفت: این پروژه در مساحتی حدود 1500 مترمربع و با هزینه ای بالغ بر 420 میلیارد ریال و با ظرفیت تولید 170 تن بخار سوپرهیت در ساعت در کنار نیروگاه گازی احداث شده است و با راه اندازی کامل آن یکی از پنج بویلر موجود در نیروگاه بخار از مدار خارج می شود و می توان از ظرفیت این بویلر برای تأمین بخشی از بخار مورد نیاز نیروگاه بخار استفاده کرد.

  وی ادامه داد: راه اندازی کامل پروژه نیاز به خاموشی کامل و 45 روزۀ نیروگاه گازی دارد که در بهترین زمان ممکن و بدون وارد آوردن هرگونه اخلال در تولید طبق برنامه انجام خواهد شد.
  استکی در بخش پایانی سخنان خود از زحمات و همکاری معاونت اجرای پروژه‌ها، مدیریت ارشد خدمات فنی و پشتیبانی، مدیریت ناحیه انرژی و سیالات، شرکت مهندسی فولاد و همچنین شرکت مپنا بویلر و تعمیرات نیروی برق اصفهان به عنوان پیمانکار مجری پروژه تقدیر و تشکر کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات