نگرانی از جنگ تجاری، مس را ارزان کرد

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی نزولی داشت. به نحوی که قیمت این فلز بنیادین از قیمت ۶۳۰۶.۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۳ ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، به قیمت ۶۱۷۲.۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۷ ماه دسامبر سال جاری میلادی، رسید.;

نگرانی از جنگ تجاری، مس را ارزان کرد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

  در ابتدای هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش خبرگزاری رویترز، نگرانی های ناشی از برطرف نشدن جنگ تعرفه‌ای  بین دو کشور آمریکا و چین در بین معامله گران و سفته بازان بین المللی موجب شد تا به دنبال ترس از کاهش تقاضای چین، روند تقاضای فیزیکی خرید مس در بازارهای جهانی نیز کاهش یابد این عامل نیز موجب شد تا قیمت مس نیز در اوایل هفته گذشته روندی نزولی داشته باشد.

  گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس در گزارشی نوشت: همچنین در پایان هفته قبل به گزارش سایت Bloomberg،  انتشار جدیدترین آمار ناامید کننده از اداره کار آمریکا که حاکی از میزان کم اشتغال ایجاد شده در ماه نوامبر سال میلادی جاری بود، موجب شد تا ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در قبال سبدی از ارزهای مهم جهان مانند یورو در بازارهای جهانی افت داشته باشد. لازم به ذکر است که در هفته قبل شاخص صنعتی داوجونز نیز در پایان هفته با افتی شدید و معادل 4.4 درصد مواجه گردید و به رقم 8153.5 واحد رسید. از این رو همین افت ارزش دلار آمریکا نیز موجب تقویت قیمت فلزات بنیادین مانند مس در انتهای هفته گذشته در بازارهای جهانی شد.

  تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی کاهشی داشت و در هفته بعد نیز با احتمال زیادی دارای روندی صعودی خواهد بود.
  در این صورت فلز اگر مس بخواهد روندی افزایشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت مهم خود که 6200 دلار به ازاء هر متریک تن می‌باشد، احتمالاً تا مقاومت قیمتی 6300 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افزایش خواهد یافت و در غیر این صورت چنانچه مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین ساپورت مهم خود یعنی 6100 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی و تاریخی  6000 دلار به ازاء هر متریک تن نزول یابد، وجود دارد.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنش های سیاسی در دنیا مانند جنگ اقتصادی کشور آمریکا با اقتصادهای بزرگ نظیر کشور چین، اتحادیه اروپا، روسیه و کانادا، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاستهای فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر