همه چیز درباره بازار طلای جهانی

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی نزولی داشت.;

همه چیز درباره بازار طلای جهانی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس در گزارشی نوشت: قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین 1225.025 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 26 ماه نوامبر سال 2018 میلادی، به میانگین قیمت 1219.10 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 30 ماه نوامبر سال میلادی جاری، رسید. همچنین در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

  در هفته معاملاتی قبل به گزارش سایت Bloomberg، انتشار خبری از آقای جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا مبنی بر احتمال افزایش مجدد نرخ بهره بانکی این کشور در آینده ای نزدیک توسط بانک فدرال رزرو در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی، این مسئله موجب شد که ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده جهان مانند یورو در بازارهای جهانی افزایش یابد. از این رو شاخص دلار آمریکا نیز در برابر سبدی از ارزهای مهم در طی هفته قبل حدود 0.3 درصد افزایش یافت و به رقم 97.25 رسید. در نتیجه با افزایش فروش های هیجانی طلا توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی، قیمت این فلز گرانبها در هفته معاملاتی قبل در بازارهای جهانی روندی نزولی یافت.

  همچنین به گزارش سایت Kitco، دونالد ترامپ در جلسه ای با رئیس جمهور چین اعلام کرد که احساس نزدیکی با چین می کند ولی مطمئن نیست که بخواهد یک موافقت نامه با این کشور داشته باشد. دورنمای کاهش تنش های سیاسی و جنگ تعرفه‌ای بین دو کشور آمریکا و چین در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی، موجب گردید تا با از بین رفتن جایگاه طلا به عنوان کالایی مطمئن برای سرمایه گذاری، قیمت این فلز ارزشمند در هفته قبل روندی کاهشی داشته باشد.
  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه فوریه سال 2018 میلادی با 0.25 درصد کاهش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1226.00 دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.
  در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای 16 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد 11 نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، 1 نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و 4 نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.
  این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، تداوم جنگ اقتصادی در کشورهای مختلف به خصوص اعمال تعرفه های بیشتر آمریکا بر واردات کالاهای "چین، اتحادیه اروپا، روسیه و ترکیه و کانادا "، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته طلا روندی نزولی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی نزولی داشته باشد.
  در این صورت اگر طلا بخواهد طلا تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت قیمتی مهم خود که 1200 دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا قیمت حمایتی و تاریخی 1175 دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد. در غیر اینصورت چنانچه روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت خود که 1230 دلار به ازاء هر اونس می باشد، با احتمال زیادی تا مقاومت قیمتی و تاریخی 1250 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت. 
  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی نزولی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه شود. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

  نمودار قیمتی طلا در دو سال اخیر به صورت زیر است:

   

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر