تحلیلی بر بازار جهانی طلا

تاثیرپذیری قیمت طلا از تنش میان روسیه و امریکا

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی نسبتا خنثی داشت.;

تاثیرپذیری قیمت طلا از تنش میان روسیه و امریکا
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین 1193.825 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 20 ماه آگوست سال 2018 میلادی، به میانگین قیمت 1186.550 دلار به ازای هر اونس در تاریخ 24 ماه آگوست سال میلادی جاری رسید.
  در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

  گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس در گزارشی نوشت: بنا گزارش سایت Marketwatch ، در هفته معاملاتی گذشته، اگرچه تداوم تنش سیاسی آمریکا با کشورهای ترکیه، کشورهای عضو اتحادیه یورو، چین، روسیه و ایران و بروز مشکلاتی در روابط آمریکا و کانادا موجب شد تا معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خریدهای هیجانی در بازار فلزات گرانبها مانند طلا  اقدام کنند، اما با انتشار سخنرانی رئیس بانک فدرال رزرو آمریکا مبنی بر اینکه سیاست پولی آمریکا ، افزایش تدریجی نرخ بهره است، این مسئله در روز جمعه موجب تقویت ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای عمده جهان در بازارهای جهانی شد و به دنبال این عامل و با کاهش رویکرد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا در بازارهای جهانی، قیمت این فلز ارزشمند در هفته گذشته اندکی نزول یافت.

  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه دسامبر سال 2018 میلادی با 2.4 درصد رشد قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1213.60 دلار به ازای هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.
  در هفته اخیر نیز به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای 17 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت کردند که از بین این افراد 9 نفر پیش‌بینی افزایش قیمت برای طلا، 2 نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و 6 نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

  این اتفاقات در حالی است که به احتمال فراوان مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانک‌های مرکزی سایر کشورها، برنامه های حمایتی و داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوال‌های 2کشور چین و هند، بروز تنش سیاسی در کشورهای جهان به خصوص اعمال تحریم های بیشتر روسیه توسط آمریکا، خروج کشورهای غربی از توافق برجام با ایران و جنگ اقتصادی چین و آمریکا، بروز بلایای طبیعی، و همچنین بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته طلا روندی خنثی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد. در این صورت اگر طلا بخواهد افزایش یابد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم خود که 1200 دلار به ازای هر اونس است، با احتمال زیاد تا مقاومت مهم 1230 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش قیمت خواهد داشت و در غیر اینصورت چنانچه طلا تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت قیمتی مهم و تاریخی خود که 1170 دلار به ازای هر اونس است، احتمال اینکه تا سطح حمایتی قیمتی 1120 دلار به ازای هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد. 
  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه شود. این در حالی است که گواه‌های موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.
  روند قیمتی طلا در هفته‌ای که گذشت و همچنین نمودار قیمتی طلا در دو سال اخیر به صورت زیر است:

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
     آخرین اخبار