بررسی عملکرد بزرگترین شرکت بورس تهران

«فولاد» در فروردین خوش درخشید/ انتظار برای فروش ۳ هزار میلیارد تومانی

عصر معدن- شرکت فولاد مبارکه اصفهان عملکرد فروردین را منتشر کرد. این شرکت در نخستین ماه از سال ۹۸ فروش بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است.;

«فولاد» در فروردین خوش درخشید/ انتظار برای فروش ۳ هزار میلیارد تومانی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از دنیای بورس، بهبود رویه تولید در کنار نرخ‌های فروش جذاب از ویژگی‌های گزارش فروردین فولاد مبارکه محسوب می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد همچنان احتمال اوج گرفتن فروش مبارکه در ماه‌های آتی وجود دارد. بر این حصول درآمد ماهیانه بیش از 3 هزار میلیارد تومان برای «فولاد» تا قبل از پایان بهار دور از دسترس نیست.

  فولاد مبارکه عملکرد فروردین را دلنشین روانه بازار کرد. این شرکت با ارزش بازار 52 هزار میلیارد تومانی در فروردین فروش بیش از 2300 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است. تولید فولاد مبارکه مسیر رو به بهبودی را در پیش گرفته و در ماه‌های گذشته شاهد اوج‌گیری دوباره تولید در این شرکت هستیم. بر این اساس تولید 410 هزار تن محصولات گرم در کنار تولید 111 هزار تنی سایر محصولات (اسلب) نیز جالب توجه است. فولاد مبارکه اصفهان بخشی از تولیدات خود را انبار منتقل کرده است با این حال اگر برآیند تغییرات موجودی در ماه‌های آینده (با فرض ثبات رویه کنونی تولید) صفر فرض شود باید در انتظار درآمد 3 هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در ماه‌های آینده بود.

  لازم به ذکر است که با توجه به رویه فروش محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا (قراردادهای سلف چندین ماهه)، این شرکت در اردیبهشت و خرداد در مجموع  حدود 347 هزار تن ورق گرم را با میانگین قیمتی بیش از 4900 تومانی به ازای هر کیلو به فروش رسانده است. میانگین نرخ فروش ورق گرم فولاد در فروردین کمتر از 4500 تومان به ازای هر کیلو بوده که با فرض ثبت معاملات در عملکرد فرودین بر اساس آمار بورس کالا، به نرخ فروش صادراتی کمتر از 4400 تومان برای ورق گرم خواهیم رسید. این در حالی است که باید همچنان در انتظار رشد نرخ نیمایی بر اساس واقعیت‌های بازار ارز بود و رشد نرخ فروش صادراتی بود. برخی نگرانی‌ها از سهام فولاد مبارکه به وضعیت جهانی فولاد و همچنین هراس از عقب‌نشینی تقاضا در بورس کالا به دنبال رکود داخلی و همچنین تکرار رویه نابخردانه و رانت‌زای سیاست‌گذار داخلی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر