قیمت گذاری دولت منافع سهامداران را تهدید می کند

عصر معدن- شرکت ذوب آهن اصفهان که لقب مادر صنعت فولاد ایران را به خود اختصاص داده توانسته بازدهی سهام خود را در سال گذشته با عدد ۲۲۴ درصد ثبت کند.;

قیمت گذاری دولت منافع سهامداران را تهدید می کند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹:۰۰

  به گزارش «عصرمعدن»، ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی فولاد و تامین ریل مورد نیاز کشور فعال بوده، در سال‌های گذشته به دلایل مختلف با مشکلات بسیاری از جمله تحمیل نیروی کاری، معضل تامین مواد اولیه و... همراه بوده است.
  مشکلاتی که توانست بر سوددهی شرکت اثرگذار شود و آن را زیان‌ده کند. اما تلاش های اخیر و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باعث شد تا بار دیگر ذوب آهن از میان شرکت‌های زیان‌ده خارج شود و با دستیابی به سوددهی پروژه‌های توسعه‌ای خود را اجرا کرده و برای صادرات بیشتر هدفگذاری کند.

  منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در این‌باره در ارائه گزارش هیات مدیره مربوط به عملکرد سال 97 و برنامه‌های آتی این شرکت در مجمع عمومی عادی سالیانه ذوب آهن اصفهان گفت:‌ تفاوت اساسی بین فرآیند تولید در این شرکت و سایر تولیدکنندگان داخلی وجود دارد. ذوب آهن اصفهان تنها شرکت فولادی بزرگ کشور است که تولید آن به روش کوره بلند انجام می‌شود در حالیکه عمده تولید فولاد کشور به شیوه احیای مستقیم است و یکی از دلایل سودهی آنها این است که از یارانه گاز و برق استفاده می‌کنند و ذوب آهن اصفهان از این یارانه بی‌بهره است و بر این اساس تفاوت سهم انرژی ذوب با بقیه شرکت‌ها 700 تومان به ازای هر کیلوگرم است. یعنی اگر ذوب‌آهن مطابق با برنامه بخواهد 3 میلیون تولید کند،2هزار و 100میلیارد تومان باید ناشی از یارانه گاز ذوب آهن از دست می‌دهد.
  وی سود ناخالص این شرکت در سال 97 را یک رکورد ذکر کرد و گفت: بازدهی سهام این شرکت در سال گذشته 224درصد بود.
  یزدی‌زاده افزود: این شرکت با توجه به شرایط نقدینگی خود، سرمایه‌گذاری‌های کوچک برای بیشترین بهره‌برداری را مدنظر دارد.
  مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد : پروژه pci در آستانه بهره‌برداری قرار دارد و قیمت تمام شده محصولات این شرکت را کاهش می‌دهد.
  وی تصریح کرد: ذوب آهن اصفهان علی رغم تحریم‌ها، در سه ماهه اول امسال صادرات خوبی داشته و در اردیبهشت ماه رکورد صادرات ماهانه جدیدی را ثبت کرده است.
  یزدی زاده در خصوص چالش های سال 97 افزود : محدودیت شدید در تامین مواد آهن‌دار و سنگ‌آهن یک معضل برای شرکت است است و کم کم در بین سایر فولادسازان در حال عمومیت یافتن است. سنگ‌آهن، گندله و کنسانتره متاسفانه صادر می شود که اعتراض ذوب آهن را در این خصوص به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز ارائه کردیم و پیگیر هستیم. اگر تدبیر اساسی در این خصوص انجام نشود به یک بحران بزرگ تبدیل می‌شود.
  مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان بیان کرد: واحدهای مختلف شرکت متاسفانه معطل مواد اولیه هستند از آن سو تحریم‌های ظالمانه دشمن در زمینه‌های مختلف و به ویژه در خصوص صنعت فولاد شدت یافته است. واردات مواداولیه از جمله زغال و کک و همچنین صادرات محصولات جزو تحریم‌ها است.

  در همین رابطه نعمت اله محسنی معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت و گو با «عصرمعدن» با اشاره به دلایل تاثیرگذار در سوددهی شرکت، بیان کرد: شرکت ذوب‌آهن از زیان خارج شده است که شاید از مهم‌ترین دلایل آن باشد که امکانات تولید ذوب‌آهن در شرایط خوبی قرار دارد و بزرگترین گلوگاه‌ها در حال رفع است.
  وی ادامه داد: موضوعی که باعث شد ذوب آهن مسیر رشد را طی کند بحث افزایش تولید بود.
  محسنی با تاکید بر موضوع افزایش تولید بیان کرد: بدون شک این موفقیت ناشی از تلاش صورت گرفته به جهت تامین مواد اولیه است و این مهم‌ترین موضوعی است که امروز نیز درگیر آن هستیم. درواقع باتوجه به آماده بودن خطوط تولید، تامین مواد اولیه نقش مهمی در افزایش تولید دارد که در نهایت منجر به سوددهی شرکت می‌شود.
  معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن در ادامه تصریح کرد: در زمینه تامین مواداولیه خووشبختانه اخذ مجوز ترک تشریفات از هیات دولت برای ورود یک میلیون و 750هزار تن سنگ آهن انجام شده است که از این میزان علی الحساب 50هزار تن آن دریافت شده است.
  محسنی بیان کرد: ذوب آهن اصفهان برای تولید پایدار نیازمند 6میلیون و 400 هزار تن مواد آهن‌دار است که بخشی از آن با مصوبه اخیر تامین و برای تامین باقی امیدوار هستیم معادنی در اختیار شرکت قرار گیرد.
  به گفته وی، بزرگترین چالش ذوب‌آهن نبود معدن است. امیدوار هستیم در آینده این موضوع حل شود.
  محسنی تاکید کرد: میزان 1.7 میلیون تن قدمی است که طی آن یک چهارم نیاز ذوب‌آهن به مواد اولیه برای 5سال به صورت پایدار تامین می‌شود.
  وی ادامه داد: اما شاید بزرگترین مشکل ذوب‌آهن در کنار بحث تامین پایدار مواداولیه، دخالت دولت در قیمت گذاری باشد، موضوعی که منافع سهامداران را تهدید می‌کند.
  معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن تاکید کرد: دولت یا باید تمامی چرخه تولید فولاد را کنترل کند یا از قیمت دستوری دست بردارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
     آخرین اخبار