رشد ۶۱ درصدی تولید کاتد مس در ۱۰ ماهه ۹۷

عصر معدن- تولید کاتد مس در واحدهای مربوطه در مدت ۱۰ ماهه امسال به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسید که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال رشد ۶۱ درصدی را نشان می دهد و نسبت به برنامه ۱۷۸ هزار و ۶۰۰ تنی پیش بینی شده، رشد ۱۱ درصدی دارد.;

رشد ۶۱ درصدی تولید کاتد مس در ۱۰ ماهه ۹۷
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایرنا، جداول آماری واحدهای تولیدی مس نشان می دهد واحد پالایشگاه سرچشمه (کرمان) در 10 ماهه امسال با تولید 117 هزار و 643 تن کاتد مس رشد 147 درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال ثبت کرد و سهم نزدیک به 59 درصدی از مجموع تولید دوره یادشده را به خود اختصاص داد.
  همچنین در این مدت، تولید آند مس به رقم 257 هزار و 833 تن با رشد 68 درصدی نسبت به 10 ماهه 96 رسید که سهم واحد ذوب سرچشمه با رقم 165 هزار و 633 تن در این دوره افزایش 161 درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال ثبت کرد.

  افزایش چهار درصدی کنسانتره مس
  برپایه آمارهای مورد بررسی در 10 ماهه امسال، کنسانتره مس با تولید 997 هزار و 535 تن و رشد چهار درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال دستاورد خوبی داشت که سهم سرچشمه از این رقم 592 هزار و 561 تن بود و پنج درصد رشد در مقایسه با دوره مورد بررسی را نشان می دهد.

  افزایش تولید مس محتوی معدنی
  افزایش چهار درصدی تولید مس محتوی معدنی در مدت یادشده با رقم 245 هزار و 100 تن تحقق یافت، در عین حال برنامه پیش بینی شده رقم 244 هزار و 680 تنی بود.
  آمار منتشر شده از عملکرد 9 ماهه امسال شرکت ملی مس ایران نشان می دهد تولید مس محتوی رشد چهار درصدی نسبت به برنامه پیش بینی شده داشت و از مرز 228 هزار تن فراتر رفت، درحالی که رقم مورد انتظار در این مدت دستیابی به 219 هزار تن بود.

  اجرای 13 پروژه در چارچوب هدف چشم انداز
  صنعت مس در قالب برنامه سند چشم انداز 1404 بهمن ماه پارسال بهره برداری از 13 پروژه را کلید زد که با سرمایه گذاری ارزی و ریالی محقق شد.
  بهمن ماه 1396 تعداد 13 طرح در مجتمع های سرچشمه، خاتون آباد و سیرجان (استان کرمان) با سرمایه افزون بر 35 هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
  براساس برنامه، تغییر فناوری ذوب مجتمع سرچشمه به ظرفیت 282 هزار تن مس آند در سال به همراه چرخ ریخته گری و کوره های آند با 182 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 2 هزار و 460 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی (در مجموع 9 هزار و 740 میلیارد ریال) صورت گرفت.
  کارخانه پالایشگاه خاتون آباد نیز با ظرفیت سالیانه 200 هزار تن مس کاتد با سرمایه گذاری ارزی 143 میلیون یورو و ریالی 640 میلیارد ریال (در مجموع 6 هزار و 360 میلیارد ریال) به بهره برداری رسید.

  پیش بینی رشد 20 درصدی
  شرکت ملی صنایع مس ایران امسال با وجود تحریم‌های ظالمانه پیش روی صنایع کشور، دستیابی به فروش 95 هزار میلیارد ریالی را پیش بینی کرده که نسبت به فروش سال 96 نزدیک به 20 درصد افزایش خواهد یافت؛ پارسال برنامه فروش بیش از 80 هزار میلیارد ریال مس عملی شد.

  برنامه ای در مسیر گذر از تحریم
  صنعت مس کشور با پشتوانه 21 میلیون تن ذخیره قطعی، از روندی رو به رشد در چارچوب برنامه پنج ساله ششم توسعه (1401- 1396) برخوردار است و انتظار می رود رشد تولید خود را در قالب این برنامه تداوم بخشد.
  موضوعی که مدیران شرکت مس امروز در کنار افزایش سرمایه به آن می اندیشند، راهکارهایی برای تأمین مالی مورد نیاز است؛ واقعیت اینکه تحریم‌های دشمن در روند صادرات بخش صنعت و معدن می تواند اثرگذار باشد و بخش مس نیز از این امر بدور نیست اما انتظار می رود با تدابیر لازم این مرحله نیز بخوبی پشت سرگذاشته شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات