طلا به نوسان افتاد

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، اما به طور کلی روندی صعودی داشت. لازم به ذکر است قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین ۱۲۰۶.۳۰ دلار به ازای هر اونس در تاریخ ۱۲ ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، به میانگین قیمت ۱۲۱۹.۱۰ دلار به ازای هر اونس در تاریخ ۱۶ ماه نوامبر سال میلادی جاری، رسید.;

طلا به نوسان افتاد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰:۰۰

  به گزار پایگاه خبری «عصرمعدن» در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گران قیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت. در هفته معاملاتی قبل به گزارش سایت Kitco، علیرغم انتشار گزارش مثبت از اقتصاد آمریکا خوصا کاهش نرخ بیکاری در این کشور، دو مقام بانک فدرال رزرو این کشور، در هفته گذشته نسبت به کندی رشد اقتصادی در کشور آمریکا هشدار دادند.

  لازم به توضیح است که در نشست اخیر بانک فدرال رزرو، رئیس این بانک "آقای جروم پاول" عنوان کرد: اگرچه اقتصاد آمریکا از سلامت نسبی برخوردار است ولی اقتصاد این کشور مستعد ریسک هایی نیز هست.

  گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس در گزارشی نوشت: انتشار این گزارش موجب کاهش انتظارات برای افزایش مجدد نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی  شد. به دنبال این مسئله ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده جهان مانند یورو در بازارهای جهانی کاهش محسوس یافت و پس از آن با افزایش رویکرد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به فلزات گرانبها مانند طلا، تقاضای خرید طلا رشد کرد و قیمت این فلز گرانبها در هفته معاملاتی قبل در بازارهای جهانی روندی صعودی یافت.

  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه دسامبر سال 2018 میلادی با 1 درصد افزایش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1223.10 دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید. در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای 15 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت کردند که از بین این افراد 9 نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، 3 نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و 3 نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

  این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانک های مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوال های دو کشور چین و هند، بروز تنش های سیاسی در کشورهای جهان، تداوم جنگ اقتصادی در کشورهای مختلف به خصوص اعمال تعرفه های بیشتر آمریکا بر واردات کالاهای "چین، اتحادیه اروپا، روسیه و ترکیه و کانادا "، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته طلا روندی صعودی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی نزولی داشته باشد.
  در این صورت اگر طلا بخواهد طلا تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت قیمتی مهم خود که 1200 دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا قیمت حمایتی و تاریخی 1175 دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد. در غیر اینصورت چنانچه روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت خود که 1230 دلار به ازاء هر اونس است، با احتمال زیادی تا مقاومت قیمتی و تاریخی 1250 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت. 
  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی نزولی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه شود. این در حالی است که گواه های موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر